Папа, fake news і довіра до журналістів

Як вигуки вірних, що вітали свого єпископа, перетворилися у «протест проти Папи». Чергова фейкова новина облетіла світ, знову нагадуючи про обов’язок журналістів шукати істину, а не «фабрикувати» її

Звична у середу картина на площі Святого Петра. Папа завершив своє повчання, привітав паломників, помолився разом з ними молитву «Отче наш» і уділив своє Апостольське благословення, а тепер особисто вітається з єпископами, що брали участь в загальній аудієнції. Присутні на площі вірні підносять голос, вигукуючи ім’я того, з яким вони прибули і який тепер підходить до Святішого Отця. Мова йде про єпископа Італо Кастеллано з дієцезії Лукки, який разом з групою підлітків, що отримали Миропомазання, прибув на прощу до Риму.

Все було б нормально, якби декому замість «I-ta-lo!» не почулося «Vi-ga-no!». Тобто, прізвище колишнього нунція в США архиєпископа Віґано, який нещодавно оприлюднив відкритого листа з обвинуваченнями проти Папи Франциска. І от на перших сторінках з’явилася новина: вірні на площі Святого Петра протестують проти Папи… Щоб це спростувати, вистачить переглянути відео, доступне на Vatican News, але новина швидко стала «вірусною» у соціальних мережах, а звідти, як це часто трапляється, перекочувала до інформаційних видань, і, як здається, без жодних фільтрів.

Спростування і справжня новина з’явилися швидко завдяки професійності тих, які взяли на себе труд прослухати записи, дізнатися про присутність на площі групи вірних з Лукки, які на кілька годин стали відомими на весь світ, самі цього не бажаючи… Комічна, на перший погляд, подія є, у дійсності, тривожним симптомом медіа системи, яка в непогамованому шуканні сенсації не аналізує факти, але прямує за тим, чого, як здається, очікує публіка.

У своєму крайньому посланні з нагоди Всесвітнього дня суспільних комунікацій Папа Франциск якраз пояснював динамізм, що призводить до поширення фейкових новин. За його словами, їхня ефективність пояснюється, насамперед, «міметичною природою», тобто, здатністю «виглядати можливими», а крім того, вони є спроможними привертати увагу адресатів. І, як зауважує Святіший Отець, завдяки «маніпуляційному застосуванню соціальних медія», фальшиві новини здобувають таке поширення, що навіть «авторитетні спростування неспроможні виправити завдану шкоду».

Від початків свого понтифікату Папа Франциск виявив велику довіру до працівників інформаційної галузі. Довіру, підтверджувану кожного року численними інтерв’ю, не уникаючи незручних запитань. Цей акт довіри він підтвердив і щодо згаданого документа архиєпископа Віґано. «Ви маєте достатньо журналістських вмінь, аби самим зробити висновки», – сказав він під час перельоту з Дубліна до Риму, відповідаючи на прохання журналістів прокоментувати цього листа.

Мова йде про довіру, яка посилається на суть журналістської професії: шукати істину, а не фабрикувати її.